Přestupní terminál Šumperk

Na rekonstrukci autobusového nádraží v Šumperku jsme se podíleli dodávkou a montáží prefabrikované železobetonové konstrukce přístřešku zastávky MHD.


Dlouho očekávaná modernizace

Původní nádraží sloužilo cestujícím čtyři desítky let bez větších oprav, modernizace tudíž byla už více než očekávaná. Celé autobusové nádraží společně s prostorem přednádraží se díky ní proměnilo v moderní dopravní terminál. Součástí prostoru je také rozsáhlé parkoviště a odstavné plochy pro autobusy. Celé prostranství je bezbariérové a zabezpečené kamerovým systémem. Zajímavostí jsou především zatravněné střechy, které jsou na autobusových zastávkách i na výpravní budově. Zelené střechy dokážou zadržet nejen prachové částice, ale především 60 až 100 procent vody při běžném dešti. Postupně ji poté uvolňují do okolního prostředí formou vodní páry. Působí tak jako přírodní klimatizace, ochlazují své okolí a zlepšují celkové klima přednádražního prostoru. 


Logo i noční obloha na jednom místě

Srdcem terminálu se stala betonová zastávka, jejíž boční stěny mají tvar loga města Šumperk. V nejširším bodě mají tyto stěny délku 3,2 metru a stejně jako všechny prefa prvky vznikly v našem olomouckém výrobním závodě. Celkem se jednalo o 10 kusů prefabrikátů z pohledového betonu nejvyšší kvality. Filigránový strop zastávky zase znázorňuje noční oblohu – kromě provedení nátěru speciální barvou zde bylo potřeba připravit rovněž elektrický přívod pro hvězdy. Autorem architektonického návrhu je Ing. arch. Miloslav Tempír.

Zajímá Vás jiná tvář prefabrikace?

Napište nám

Máte dotaz, požadavek, přání? Napište nám přes tento kontaktní formulář.
Můžete připojit 1 přílohu. Maximální velikost přílohy je 15 MB.
© 2022 IP Systém a.s. | O cookies | Tvorba www stránek Flexum.cz